Otkazi su uvek najgore rešenje

Bez autora
Aug 01 2013

Niko nikada u Vladi nije izračunao koliko državu koštaju radnici koje otpuštamo - upozorava Milan Knežević, potpredsednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća i dodaje da je zapravo najjeftinije radno mesto ono koje se sačuva. Sa 10.000 evra, koje smo davali stranim investitorima za otvaranje jednog novog radnog mesta, moglo je da se sačuva bar 20 radnika od otkaza. A umesto toga, te smo zaposlene otpuštali, davali im otpremnine iz budžeta i isplaćivali ostale naknade. Sa takvom praksom se, međutim, nastavlja. Do kraja godine bi 3.600 zaposlenih u 93 preduzeća u restrukturiranju moglo da ostane bez posla i dobije otpremnine od 300 evra po godini staža, što je dosada najdarežljivi iznos za ovu namenu. Država je za ovu godinu za socijalni program za preduzeća u restrukturiranju izdvojila 3,7 milijardi dinara, a novac će prvo dobiti 750 zaposlenih u 27 preduzeća koja imaju rok od mesec dana da pripreme socijalni program.

Otkazi su uvek najgore rešenjeNiko nikada u Vladi nije izračunao koliko državu koštaju radnici koje otpuštamo - upozorava Milan Knežević, potpredsednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća i dodaje da je zapravo najjeftinije radno mesto ono koje se sačuva.

- Sa 10.000 evra, koje smo davali stranim investitorima za otvaranje jednog novog radnog mesta, moglo je da se sačuva bar 20 radnika od otkaza. A umesto toga, te smo zaposlene otpuštali, davali im otpremnine iz budžeta i isplaćivali ostale naknade.

Sa takvom praksom se, međutim, nastavlja. Do kraja godine bi 3.600 zaposlenih u 93 preduzeća u restrukturiranju moglo da ostane bez posla i dobije otpremnine od 300 evra po godini staža, što je dosada najdarežljivi iznos za ovu namenu. Država je za ovu godinu za socijalni program za preduzeća u restrukturiranju izdvojila 3,7 milijardi dinara, a novac će prvo dobiti 750 zaposlenih u 27 preduzeća koja imaju rok od mesec dana da pripreme socijalni program. U Srbiji, inače, prema podacima Ministarstva finansija i privrede, ima 179 preduzeća u restrukturiranju i u njima radi 50.000 radnika. Sva ova preduzeća su izdeljena po prioritetima u pet grupa i tom će se dinamikom rešavati njihova sudbina.

I ekonomista Mlađan Kovačević smatra da otpuštanja mogu doneti privremene i kratkoročne uštede, ali da na dugi rok prozurokuju više štete nego koristi:

- U državnoj i lokalnoj administraciji nesumnjivo postoji višak radne snage, baš kao i u javnim preduzećima, jer su direktori postavljani partijski, a svaki je dovodio svoje ljude i zadržavao one iz prethodnog režima. Za rešavanje problema prekobrojnih radnika postoje samo dva modela. Jedno je otpuštanje, ali to pravi dodatne probleme. S druge strane, to se može rešiti smanjivanjem plata za 25 odsto u proseku. Tako bi se mogla sačuvati ova velika birokratija i time sprečiti novi redovi na birou. Na ovaj je način Nemačka rešila problem, a taj recept upravo prepisuje i Bosna.

Ovaj ekonomista kaže da se država prema malim i srednjim preduzećima ponaša celu dekadu maćehinski i umesto da im pomaže ona se okrenula velikim i moćnim stranim investitorima, što je rezultovalo masovnim otpuštanjima po domaćim preduzećima:

- Kada bi se bar deo novca koji namenjuje strancima usmerio na domaće privrednike, mogao bi da se poveća broj radnika i da se sačuvaju postojeća radna mesta.

I u Uniji poslodavaca smatraju da su privrednici toliko opterećeni raznim dažbinama da nemaju nikakav prostor za nova ulaganja u „ljudski kapital“. To ilustruju u sektoru trgovine:

- Troškovi administracije, raznoraznih procedura i propisa koštaju trgovinska preduzeća 107,8 miliona evra godišnje, što znači da „pojedu“ najmanje 19.113 radnih mesta u ovoj privrednoj grani - kaže Dragoljub Rajić, direktor Unije poslodavaca.

- To znači da kada se saberu prosečni troškovi poslodavaca za otvaranje jednog radnog mesta 2012. u trgovini, dođe se do iznosa od 5.640 evra po radniku godišnje.

Grešimo sve vreme

Sve i da otpustimo radnike iz propalih preduzeća u restrukturiranju, nismo rešili problem jer nije odgovoreno na pitanje zašto su uopšte ova preduzeća poslovala 12 godina sa tolikim minusom - kaže Kovačević.

- Talas otpuštanja neće biti poslednji, jer nema naznaka da će druga preduzeća preskočiti ovakvu sudbinu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik